SIKÇA SORULAN SORULAR

Sektörlerimiz, Ayen Enerji Üretim Santaralleri vs.

Fatura itirazınızı bir dilekçe ile AYEN’e yapmanız gerekmektedir. Dilekçenizin ekinde yer alacak Endeks Tutanağı Müşteri Hizmetlerindeki arkadaşlarımız tarafından değerlendirilerek ilgili kurumlara başvurular yapılacaktır. Haklı itirazlarda bedel bir sonraki ay faturanızdan mahsup edilecektir. 

Sayaç arızası, Sayaca ulaşılamaması durumu, Endeksör tarafından yapılmış okuma hatası, Okuma döneminizin henüz gelmemiş olması gibi sebeplerden kaynaklanmış olabilir.

İlgili mevzuat gereği abonelik kayıtları aylık dönemlerde yapılabilmektedir. Dolayısıyla tedarik her ayın birinci günü başlayacaktır. Çıkacak ilk faturanız kayıt döneminden bir sonraki ayın içerisinde olacaktır. Tüketim kayıtlarınız ilgili dağıtım bölgesi tarafında her ayın 1 ile 15 i arasında TEİAŞ sistemine girilir, veriler Operasyon ekibi tarafından çekilerek faturanız hazırlanır ve gönderilir.

Faturada  bildirilen anlaşmalı banka şubelerinden yapabilirsiniz. 

Elektrik faturanız anlaşmamız durumunda AYEN’den kesilecektir

Sözleşme feshinde elektrik fatura borçlarınızı ödememeniz dışında elektrik kesintisi yaşanmaz, başka bir özel tedarikçiden ya da Dağıtım Bölgenizden enerji almaya devam edersiniz. 

Sözleşme süreleri yapılan aksiyonlara göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak hem AYEN hem de abone sözleşmenin devam etmeyeceği konusunda yazılı bir bildirimde bulunmazsa aynı şartlar ile devam eder. (Özel durumlar Sözleşmede ilgili maddelerde belirtilir.) Eğer sözleşmenizi devam ettirmek istemiyorsanız sözleşmede bildirilen süreyi göz önüne alarak yazılı bir bildirimde bulunmanız gerekir.

Elektrik altyapısıyla ilgili tüm arıza, bakım, kesinti, kontrol, denetim konularında bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketiyle görüşebilirsiniz.

Bağlantınızda herhangi bir farklılığa neden olmamasından ötürü elektrik kaliteniz aynı kalacaktır. 

EPDK tarafından belirlenmiş yasal limitleri aştığınız takdirde reaktif enerji bedeli ödemek zorunda kalırsınız. Reaktif enerji bedeli ise bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketi tarafından tespit edilerek AYEN’e faturalandırılır. AYEN de aynı bedeli müşterisinden fatura aracılığıyla tahsil edilecektir.

Elektrik sayaçlarınız bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketi tarafından okunur. AYEN okunan sayaç tüketim verilerine göre indirimli olarak fatura keser. Kullanmış olduğunuz reaktif ve kapasitif güç oranı yasal limitlerin üzerinde ise reaktif ve kapasitif güç bedeli AYEN tarafından fatura edilecektir.

Sayaç değişimi yapmak için bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketine sayacınızı değiştirme isteğinize ilişkin dilekçe vermeniz gerekmektedir. Dağıtım şirketi sayaç değişim işlemi için gün ve saat belirleyip size iletecektir.

Elektrik sayaçlarının okunması, mevzuat gereği dağıtım şirketlerinin yetki ve sorumluluğunda bulunmaktadır. Serbest Tüketicilerin sayaçları da bu kapsamda bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketi tarafından okunmaktadır. 

Vergi Levhası (Fotokopisi), şirketler için imza sirküsü / şahıslar için imza beyannamesi, Kimlik fotokopisi, önceki dönemlere ait elektrik faturası gerekmektedir. Bunların yanında AYEN yetkilisinin size vereceği 'Elektrik Enerjisi Satış Sözleşmesi' ve 'IA02 , Ek 3, Ek4 ve Ek5 formlarını imzalayarak teslim etmeniz gerekmektedir. 

Yapacağımız sözleşme hükümlerinde belirtileceği üzere, alacağınız enerjinin birim fiyatı TEDAŞ fiyatını geçemez.

Ayen ile serbest tüketici sözleşmesi yapabilmeniz için önceki tedarikçinize olan borcunuzun ödenmiş olması gerekmektedir.

AYEN ,EPDK’nın belirlemiş ve yayınladığı elektrik tarifeleri üzerinden indirim yaparak elektrik tedarik etmektedir. Dolayısıyla AYEN müşterisi olduğunuzda daha uygun fiyatlı elektrik kullanma avantajınız olacaktır.

Sayacınızın EPDK yönetmeliklerine uygun olması durumunda, ekstra ücret ödemenize veya ilave teknik yatırıma yapmanıza gerek yoktur. 

2021 yılı itibari ile EPDK tarafından belirlenmiş olan Serbest Tüketici Limiti 1.200 kWh'tir. Aylık fatura tutarı KDV dâhil ortalama 100 TL olan tüketiciler bu şartı yerine getirmektedirler.

Serbest Tüketici olmanız durumunda satış yetkilisi arkadaşlarımızın da yardımı ile portföyümüze dahil olabilirsiniz.


Sorununuz için cevap bulamadıysanız

Lütfen Bize Yazınız.